Обряди

01-02-2012
Опубліковано в Обряди

СЛАВБА

Суть. Славба (Слава Богам) – це особливий вид Богошанування, під час якого здійснюється могутнє – славлення і моління за живих людей, благодаріння Роду Всевишньому і Рідним Богам за отримані блага і дари, або навпаки – прохання та заклик Рідних Богів на допомогу у вирішенні життєво важливих питань.

Під час Славби Духовні провідники разом з рідновірами молитовно звертаються до Вседержителя і Рідних Богів, висловлюючи свою щиру радість і вдячність за отримані святі дари – Божу опіку, захист і допомогу у життєвих справах. В інших випадках навпаки, – рідновіри звертаються до своїх Високих Предків за підтримкою, благоговінням та сприянням. Під час Славби відбувається спілкування Богів зі своїми нащадками, осяяння їх вищими проявами Святого Духа Світла Рода Всевишнього, знаменнями і дороговказами. У відповідь на слави та молитви Боги просочують тіла і душі рідновірів своєю незбагненно великою силою і святістю, всяко нам допомагаючи, надихаючи, наснажуючи та вказуючи шлях. При цьому встановлюється глибинний духовний зв’язок і відбувається більш сильна співдія з Родом Всевишнім та Рідними Богами, спрямована на єднання світу Прави зі світом Яви, для ладування того, що потрібно вірним і праведним нащадкам, православним рідновірам. Славби сприяють якнайшвидшому втіленню бажаного і є Божим благословінням, яке даровано людям Сварогом і Ладою, аби єднаючись у Світлі Рода Всевишнього з Рідними Богами, ми могли свідомо творити своє життя.

Види Славби. Славби бувають родові й особисті. Родові Славби – це, по суті, усі загальнохрамові, громадські Обряди Річного Кола та моління, які проводяться у дні «Свята Громади», тобто свята Бога, який опікується громадою, є частиною її назви, або відповідає даті збудування її Храму, а також у Новоліття, перед початком нового навчального року, під час стихійних лих, війни чи за потребою. Славби можуть проходити у вигляді Обрядів Річного Кола, читання слав і молитов, обрядових славоспівів, хороводів, Божих Ходів (Велесових, Перунових, Дажбожих тощо). Особисті Славби здійснюються відповідно до прохань і потреб окремих рідновірів (за вагітну, нездужаючого, на добре вирішення справи тощо). В кожній громаді мають бути дні, коли здійснюються Обряди Славби для потреб людей. Зі сказаного зрозуміло, що Славба може бути обрядом «зверненням за допомогою» або обрядом «вдячности». Під час першого – моляться про допомогу та за здійснення якоїсь потреби, а під час другого – дякують за щасливе вирішення справи. Ці два види Славби пов’язані між собою безпосередньо. З першого потрібно розпочинати справу, а другим – через певний час – закінчувати. Здійснюючи обряд допомоги, слід пам’ятати, що за отримане добро потрібно дякувати як у молитвах до Богів, так і своїм ставленням до побратимів та посестер, у свою чергу підтримуючи і допомагаючи їм.

Обряд Славби у разі потреби може здійснюватися відаючими (на прохання вірних) за присутности вірного, але краще, коли рідновіри славлять Богів та моляться разом з Обрядодієм, таким чином збільшуючи силу молитви у сотні разів. Тому Славба може проводитись як у присутності людини, яка звернулася з проханням про цей обряд, так і без неї. Відповідно до окремого прохання людини, Славба може проводитись із замовлянням Живої Води (оберега, одягу та ін.) або без.

До кого звертатися і що потрібно мати. Під час Славби звертаються як до Рода Всевишнього, так і до окремих Богів – відповідно до тих проявів буття, якими вони опікуються. Наприклад, до Світовита і Велеса – про мудрість знання і духовну силу, до Перуна – про вояцьку силу і захист, до Дажбога про достаток тощо. Лики Рода Всевишнього для звернення вибирає сам Обрядодій, або за проханням рідновіра він може звертатися до конкретного Бога (наприклад, опікуна цієї людини). Якщо Славба має бути із замовлянням, то з собою потрібно мати частину одежі чи оберіг, які треба замовити. Перед обрядом необхідно зробити пожертву на Храм, 16 свічок, якщо на природі – хліб, мед, молоко.

Місце проведення. У будь-якому чистому природному місці (зали, подвір’я, помешкання тощо). На Капищах, у Боголіссях, Храмах, що потребують обряду Славби.

Час проведення. Славба є самостійним обрядом, тому може проводитись у будь-який час за потребою. У Капищах і Храмах Славби проводяться переважно в неділю після Православлень.

Утвор для обряду. Для проведення обряду потрібно мати: Алатир на підставці, Алатир-дев’ятисвічник (або 9 підставок для свічок), Трисвічник (для образів), односвічник (для освячення води), лопатку-ситечко (для спалення пожертви), курильницю, скриньку з травами для пожертви, Ріг (для освячення води), дзбанок (для Святої Води), ложечка (для розливання води), Дідуха (між Великоднем і Обжинками використовують зелень, квіти), Священні Книги, Требник, скриньку з землею.

177 Останнє редагування Четвер, 24 травня 2018
Детальніше в цій категорії: ОЧИЩЕННЯ »